« Ožujak 2024 »

Projekt "Mi jedemo odgovorno"
Autor: Ana Kurbalija, 22. 10. 2016.

Naša je škola od 2010. godine ekoškola. Od prošle godine imamo brončani status ekoškole. Ove školske godine uključili smo se u međunarodni projekt "Mi jedemo odgovorno". Projekt je sufinanciran od strane Europske unije u kojem sudjeluje 9 članica zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education - FEE). Ove nastavne godine u projektu sudjeluje 55 ekoškola iz Hrvatske. Hrana je u središtu našega života; i to na više načina od dobrohotnog utjecaja hrane na naš mozak i tijelo. Način na koji proizvodimo, razmjenjujemo i konzumiramo hranu ključ je za sve globalne izazove čovječanstva. Naše odluke o hrani izravno utječu na zdravlje našeg planeta (vodu, tlo, ekosustav, bioraznolikost, korištenje energije itd.), klimatske promjene, smanjenje siromaštva, daljnji razvoj i rast populacije i javno zdravstvo. Vrijeme je da se zapitamo: "Jedemo li odgovorno?".

U Gimnaziji Vukovar održan je 18. listopada uvodni seminar za koordinatore ekoprojekta "Mi jedemo odgovorno". Na seminaru su sudjelovale i predstavnice naše škole, učiteljice Ana Kurbalija i Ivana Šakić. Cilj seminara je bio pomoći sudionicima da dođu do novih spoznaja o potrošnji hrane i primjene metodologiju programa "Mi jedemo odgovorno" u svojoj školi. Seminar su vodili predstavnici udruge Lijepa naša.