eTwinning projekt: Maya the Bee travels around the world
Autor: Ivana Šakić, 22. 9. 2017.

Učiteljica Patricija Burazin i njeni učenici sigurno se nisu nadali da će njihov  eTwinning projekt „Maya the Bee travels around the world – Pčelica Maja putuje svijetom“ dostići ove razmjere u kojima se nalazi sada po njegovom završetku nakon dvije godine.

Projekt je započeo tako da je razredna maskota-igračka pčelica Maja prvo polugodište 2015./2016. godine putovala po Vukovaru. Svaki vikend ju je udomio drugi učenik, koji je u dnevnik upisivao što je radio i kamo je odveo Maju. Nakon putovanja po Vukovaru, Maja je „odlučila“ otići u svijet. U tome joj je pomogao eTwinning (besplatna online platforma za suradnju odgojno-obrazovnih institucija iz cijele Europe).  Na portalu eTwinning javili su se partneri koji su je željeli  ugostiti i Maja je krenula u avanturu.

Prvi koji su ugostili pčelicu Maju  na svom putovanju, još u siječnju 2016., bili su  učenici OŠ  „dr. Franjo Tuđman“ iz Šarengrada  i njihova učiteljica Adrijana Leko. Maju su upoznali  sa svojim mjestom i životom u Bapskoj. Pčelica Maja provodila je školske dane s prvašićima- pomagala im učiti matematiku, a oni su nju učili pjesme i plesove svoga zavičaja.

Tih su je dana poveli do pošte gdje su u njezino ime kupili razglednicu kojom se Maja javila svojim domaćinima u Vukovaru. Nakon toga su je zajedno s dnevnikom, kojeg su vodili uz pomoć učiteljice, u paketu otpremili na dalek put.

Nakon Bapske uslijedio je putovanje od godinu i pol dana. Maja je proputovala neka mjesta u Hrvatskoj (Pakrac, Rijeku, Zagreb), posjetila djecu u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Bugarskoj, Grčkoj, Ukrajini, Poljskoj, Češkoj, Moldaviji, Gruziji,  Švedskoj, Latviji, Španjolskoj, Islandu, Tunisu, Portugalu, Rumunjskoj, Sloveniji, Mađarskoj.  Ovih se dana, nakon više od godine dana putovanja, vraća kući u Vukovar.

Učenici sudionici projekta imali su zadatak fotografirati svoju školu, mjesto, uobičajen školski dan kao i sve ono čime se učenici bave-svoje hobije i interese, kulturnu baštinu svoga mjesta i zavičaja. O svemu tome pisali su u dnevniku koji je putovao zajedno s Majom. Na taj način su učili o kulturi, običajima, tradiciji i baštini nekog europskog ili svjetskog grada i zemlje, uspoređivali svoje mjesto s drugima diljem svijeta.

Tijekom projekta pčelica i učenici komunicirali su s drugim učenicima upotrebom suvremene informacijsko komunikacijske tehnologije: Maja se često kući javljala Skype vezom ili videokonferencijskim kanalima kada se komunikacija vodila na engleskom jeziku. Učenici su tako, osim digitalne kompetencije, razvijali i sposobnost komunikacije na stranom jeziku te međukulturni dijalog.

Sada, na samom završetku ponosni su što su bili dio ovog velikog projekta i nadaju se kako će on biti poticaj i ostalima za organiziranje i sudjelovanje u sličnim aktivnostima.

Autorice: Adrijana Leko, OŠ „dr. Franjo Tuđman „  i Patricija Burazin, OŠ Blage Zadre

Pogledajte kratak filmić Maya the Bee travels around the world.