« Ožujak 2024 »

Mladi čuvari prirode
Autor: Ivana Šakić, 17. 5. 2019.

Program „Mladi čuvari prirode“

Dugogodišnja suradnja naše škole s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije  nastavlja se i dalje. Naime, ova ustanova je uz potporu Upravnog odjela za obrazovanje, sport, mlade i demografiju od rujna 2018. započela s programom obuke šeste generacije Mladih čuvara prirode u kojem su sudjelovali i naši učenici Katja Vukas (5.b), Mislav Kralj (5.b), Vanessa Mažar(6.b) i Mirjam Dejanović (6.b) u pratnji učiteljice Ane Kurbalije.
Program se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio su naši učenici odslušali u travnju kroz dvije prezentacije u trajanju od jednog školskog sata u školi. Tada su mladim čuvarima podijeljene posebno pripremljene radne bilježnice i tada su se upoznali s pojmom bioraznolikosti, osnovama zaštite prirode, pravilima ponašanja u prirodi, zaštićenim područjima i vrstama Vukovarsko-srijemske županije, tragovima u prirodi i dr.
Terenski dio se sastojao od dvije radionice na području Tompojevaca. Jedna radionica je bila uz vodenu površinu, gdje su se mladi čuvari upoznali s bogatstvom ptica naše županije, naučili kako ih promatrati i razlikovati po vanjskom izgledu i glasanju, a druga je obuhvaćala praćenje tragova u prirodi, determinaciju pojedinih biljnih i životinjskih vrsta. Na terenu su mogli primijeniti stečeno teorijsko znanje, naučiti pravilno se orijentirati u prirodi, kako promatrati prirodu oko sebe, upoznati najčešće drvenaste vrste, vrste ptica i vretenaca naše županije, pratiti tragove u prirodi i dr.

U rujnu će polaznicima biti dodijeljene diplome i iskaznice za uspješno usvajanje programa Mladi čuvari prirode te će tako biti osposobljeni za aktivno uključivanje u zaštitu prirode.
Dan proveden u prirodi je najbolje iskorišten dan! Uživali su na svježem zraku i u druženju s učenicima drugih škola uključenih u program.