Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019.
Autor: Ivana Šakić, 2. 4. 2019.

WorldSkills Croatia 2019.

Od 26. do 28. ožujka 2019. godine na Zagrebačkom velesajmu održalo se Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019., najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe. Oko 450 najboljih učenika strukovnih škola natjecalo se u više od 40 strukovnih disciplina u kojima su prezentirali stručne kompetencije te demonstrirali vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje.
Discipline su obuhvaćale atraktivan spektar od tradicionalnih struka kao što su frizerstvo i pekarstvo sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina robotike i mehatronike.

Natjecanje je organizirala Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja je omogućila učenicima osmih razreda diljem Hrvatske besplatan odlazak u Zagreb i posjet natjecanju. Tako su i naši učenici osmih razreda, koji razmišljaju o ovakvoj vrsti obrazovanja, 28. ožujka posjetili ovaj događaj.

Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom državnom natjecanju WorldSkills Croatia učenici su dobili priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama.

Uz to, bila je ovo i lijepa prilika za druženje s vršnjacima iz drugih vukovarskih osnovnih škola.